• 544 502 245
  • praktickalekarkabrno@gmail.com
  • U Pošty 14, 625 00 Brno

Úvod

Postup při onemocnění

Co dělat když mám příznaky infekce dýchacích cest?

Pokud chodíte do zaměstnání, tak zavolejte zaměstnavateli, že nepřijdete a izolujte se. Pokud můžete pracovat na home-office a nepotřebujete PN zahajte úlevovou léčbu ( Paralen, čaj, vitamíny, klid…). Pokud potřebujete neschopnost spojte se s námi telefonicky nebo emailem. Pracovní neschopnost lze vyplnit až 3 dny zpětně. V pracovní neschopnosti a izolaci musíte zůstat celkem 10 dní! Neschopnost ukončujeme, pokud jste 3 poslední dny bez příznaků. V případě, že máte po 3 dnech stále příznaky a nepolevují, spojte se s námi a domluvíme si další postup. 

Na stěry posíláme zejména ty pacienty, jejichž stav se po 3 dnech nemá tendenci lepšit. Kapacity jsou zahlcené a termíny bývají cca 7 dní dopředu obsazené, proto se snažíme o racionální přístup.

Co je normální průběh infekce a co už ne?

Můžete mít teploty 38-40 st 3- 4 dny- podávejte antipyretika (Paralen 6 hodin nebo Ibalgin á 6 hodin, pokud to nestačí pak střídejte Paralen a Ibalgin po 4 hodinách a mezi tím můžete dávat zábaly nebo koupele – koupel ve vodě o 2st studenější než je teplota Vašeho těla). Můžete mít i kolísavé teploty se zvýšením zejmena navečer. V případě, že Vaše teplota po 3- 4 dnech neklesá, pak nás zkontaktujte. Bolesti svalů, kloubů, výrazná únava jsou součástí infekce, mohou trvat několik dní. Tlumte další příznaky- pokud máte rýmu užívejte anemizační kapky, na kašel ideálně ACC. Hodně odpočívejte a pijte dostatek tekutin. Pokud máte zažívací potíže dodržujte dietu a Endiaron. Když se Vás stav ani po 3-4 dnech nezlepší ozvěte se.

Dodržujte námi stanovený termín vyšetření! Hodiny máme pro infekční pacienty zvlášť vyčleněné.

Pokud jste dušní, nemůžete pro krátký dech ani mluvit, kolabujete, okolí pozoruje, že jste zmatení, nepřijímáte ani tekutiny, pak volejte 155.

Setkali jste se s člověkem, který byl pozitivně testován?

Za rizikový se považuje kontakt bez roušky, na více než 15 minut a vzdálenost menší než 1,5 metru.

Pokud žijete s nemocným ve společné domácnosti, pak se kontakty většinou za rizikové považují. Začněte v tomto případě i doma nosit roušku, co nejvíce se izolujte a dodržujte karanténu.

Pokud potřebuje pracovní neschopnost- karanténu vystavit- kontaktujte nás, opět lze vystavit až 3 dny zpětně. Současně s vystavením karantény, která je 10 dní od pozitivního testu Vašeho kontaktu, Vám zašleme žádanku na test na COVID. Test by se měl provést ideálně 6.-10.den karantény, pokud bude negativni ukončuje se karantena 10.den po kontaktu. Na test se po telefonátu s námi objednejte.

V Brně se testuje zejména ve FN Brno a FNUSA, v nemocnici u Milosrdných bratří. Rezervační systém najdete na jejich webových stránkách jednotlivých nemocnic a laboratoří.

Byl jsem pozitivně testován na COVID 19, co teď?

Zachovejte klid. Zahajte izolaci, pokud potřebujete pracovní neschopnost, zkontaktujte nás. Dodržujte klidový režim,pijte dostatek tekutin, užívejte vitamíny. V izolaci musíte zůstat celkem 10 dní, můžeme ji ukončit když jste poslední 3 dny bez příznaků. Na konci izolace se test již nedělá. Pokud máte příznaky, izolace pokračuje do vymizení příznaků.

V případě, že se Váš stav nelepší nebo spíše zhorší zkontaktujte nás. Zkontaktujte také zaměstnavatele a lidi, se kterými jste byli v rizikovém kontaktu- viz. výše. Hygieny nestíhají, pomozte jim.

Nemám infekci, mohu přijít?

Pokud máte jiné příznaky než známky infekce, nebojte se přijít v hodinách určených pro akutní pacienty 9-11hod, lépe opět předem zavolejte či napište.